4K Ultra HDAudio-video uređajiLG ElectronicsVijesti

LG OLED televizori 2016. – koja poboljšanja će donijeti?

oled

Do ove jeseni LG je bio jedini proizvođač OLED televizora na svijetu, a sada mu se pridružio Panasonic. Samsung je 2013. predstavio svoj prvi 55″ OLED TV model i na njemu do danas ostao, fokusirajući se na izvlačenje i posljednjeg atoma snage iz LED LCD tehnologije. No ono što nas doista zanima i što budno pratimo upravo je razvoj LG-jevih OLED televizora s obzirom da su upravo oni dominantni na OLED tržištu i predstavljaju najviše noviteta. Neki od njih su već poznati za lineup 2016., provjerimo u nastavku o kojima se radi.

[box type=”shadow” ]

Zanimljivosti

LG Display planira do 2018. godine uložiti 9 milijardi am. dolara u razvoj OLED tehnologije, posebno velikih i fleksibilnih zaslona. U razvoju su i još tanji, prozirni TV ekrani, a savitljivi se razmatraju za nosivu tehnologiju poput satova.

Kompanija trenutno posjeduje dvije OLED tvorničke u Paju, provinciji Gyeonggi u Koreji s kombiniranim kapacitetom od 34.000 OLED TV panela osme generacije mjesečno.[/box]

 

1. Bolji HDR

LG-ec970v-oled-tv

HDR je za sada “tamo negdje” i to ne samo na OLED TV-ima već i na LCD-ima. Osim rijetkih demo snimki i pojedinog streaming sadržaja, HDR je nešto što će se aktualizirati tek dolaskom UHD Blu-ray medija iduće godine. No ono što već sada znamo jest da OLED HDR u ovom trenutku ne postiže jednako blještavu sliku kao LCD TV-i. LCD televizori (poput Samsungove SUHD linije) mogu postići do 1000 cd/m2 svjetline, dok je kod OLED TV-a trenutno vrhunac oko pola te vrijednosti. Prema intervjuu s LG-jevim Haengjoon Kangom – otprilike dvostruko veća svjetlina koju danas OLED TV-i mogu postići je nadohvat ruke – no još veća svjetlina bi neminovno bitno povećala cijenu proizvodnog procesa i samim time cijenu samog proizvoda.

2. Novi formati OLED TV-a

Već na ovogodišnjem CES-u LG je demonstrirao savitljivi 77″ UHD OLED TV koji može biti ravan ili savinut pritiskom na tipku na daljinskom upravljaču. Prezentiran je i OLED ekran tanak poput folije koji bi se mogao u budućnosti pričvrstiti magnetima na zid, zadržavajući pritom kvalitetu slike koja se od OLED TV-a može očekivati.

LG-magnet-oled

Već od ove jeseni u prodaju su krenuli novi OLED TV-i s ravnim ekranima, na veselje mnogih. Što će točno donijeti nova godina nije poznato, no nadamo se nekom novom inovativnom rješenju.

3. Više boja

tim-alessi-LG-OLED-TV-winner2015
LG-jev ovogodišnji OLED TV iz serije EG96 proglašen je najboljim televizorom godine (Value Electronics HDTV shootout)

Ovogodišnji OLED televizori, baš kao i LCD TV-i s Quantum Dot tehnologijom pozadinskog osvjetljenja mogu postići otprilike 93% DCI-P3 raspona boja koji će vjerojatno biti pohranjen na UHD Blu-ray diskovima. Prema najavama, iduće godine bi se OLED TV-i trebali približiti 99-postotnom pokrivanju tog standarda, što znači da će boja biti više na ekranu nego do sada, te da će one biti snažnije i samim time bliže realnosti. Iduća postaja je Rec.2020 standard, no do 2020. godine ima još mnogo godina i vremena da se tehnologija razvije.

4. Podrška za veći broj sličica u sekundi

lg-oled-tv-emmezeta

Televizori obično prikazuju filmove u 24 sličice u sekundi ili u najboljem slučaju igre u 60 sličica u sekundi, najviše u 2160p rezoluciji. Dok računalni monitori mogu prikazati 120, odnosno 144 sličica u sekundi i samim time su bolji za igranje, do sada se o tome nije razmišljalo u svijetu televizora. Iduća godina bi mogla donijeti promjene i po tom pitanju, te mogućnosti prikazivanja do 120 sličica u sekundi za koje je OLED tehnologija sposobna. HDMI u verziji 2.0, odnosno 2.0a nije u stanju osigurati prijenos od 2160p120, no s obzirom na etape razvoja UHD-a, svakako ćemo u narednim godinama vidjeti i revizije standarda koje će to omogućiti.

5. 3D je dio prošlosti, svi 2016. LG televizori će biti UHD

LG_IFA 2014_77 inch flexible OLED TV
77-inčni fleksibilni OLED TV

Već ove godine smo bili svjedoci dolaska UHD televizora u srednji cjenovni segment LCD-a, a svi 2015. OLED TV-i su bili UHD. Ako je vjerovati navodu na norveškoj Tek.no stranici, iduće godine bi svi LG-jevih televizori trebali biti UHD. Samim time Full HD OLED TV-i nestaju iz ponude, a nadamo se da će ih zamijeniti cijenom pristupačniji UHD OLED TV-i.

Uz Full HD i 3D se polako ali sigurno miče iz ponude, te pretpostavljamo da će ostati mogućnost samo modela najviše klase. Početak ovog trenda je započeo već ove godine.

Izvor: Tek.no (Google Translate)

Adsense

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

Povezani tekstovi

13 komentara

    1. Ma porez na budale mi je ovaj 4k, nesumnjivo da je buducnost, ali mozada za 5 ili vise godina, pa nisu idioti u stanju isporuciti posten fullHD signal na bilo koji nacin osim blu ray playera, sve drugo je smijesno.

  1. Ovo ide u dobrom smjeru za kupovinu Full HD-a u narednom razdoblju. Cijene odličnih 55″ Full HD-a bi mogle pasti u 2016. na razinu osnovnih 42″ HD ready-a u 2010.
    (primjer: Sony KDL-55W805C trenutno košta 7.200kn, a Panasonic TX-P42X20E je početkom 2010. koštao 4.900kn)

  2. Po meni ovo ide u totalno pogresnom smijeru, uzas kako me iritiraju. Umjesto da se trude da postignu sto bolji kvalitet prikaza i sve vezano za to oni prave tanke televizore savitljive itd, jos ce poceti da se loze na providne televizore pa ces vidjeti kablove iza njega sto su spojeni i ploce idioti.
    Ali za to su krivi najvise glupavi korisnici koji to kupuju i marketing pogresan. Ja se nadam da ce moj 50ST50 da me posluzi jos godina dok neko ne iskoci sa kvalitetnim resenjima a ne debilnim.
    Ali nazalost tesko da cemo tako nesto slicno gledati u buducnosti.

    1. Debilana sa zakrivljenim panelima izgleda kao korak u pogrešnom smjeru, ali je bitan za razvoj tehnologije. Za prosječnog korisnika to ionako trenutno nije bitno. Full HD je nama sasvim dovoljan. Proći će još godine da sve ovo s OLED-ima, HDR-om, 4K (8K?) i sl. u jednom paketu bude povoljno i potrebno spomenutom prosječnom korisniku.

      1. 100% se slazem, 4k mozda jeste buducnost, ali tek za 5 ili vise godina, a najgora stvar na svijetu su ove banane od televizora, svi tezimo d aje tv tanak, elegantan na zidu oda dobijemo kao da smo ctr stavili na zidni nosac…

  3. pa stvar je vrlo jednostavna, ne proizvodi se ono sto ima smisla kao nekakav tehnoloski napredak nego ono sto marketing moze zavaljati.

  4. pa da proči će još godine ,dok oled ne zaživi ,dok padnu cijen ,onda se kupuje ,do tada moja plazma 50ST60 je super

  5. Da li netko zna hoće li lg ili panasonic u budućnosti pravit oled panele manje od 50 inča – npr. 42 ili 46 inča? Sve što je sad na oled tržištu veće je od 55 inča.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!