Koji fotoaparat imate?

Forum o digitalnim fotoaparatima kojima je moguće slikati minimalno u 1280x720 piksela.
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

Koji fotoaparat imate?

24 srp 2008, 07:53

Evo, pišite koji model imate, koliko ga dugo koristite, koju mem. karticu imate i kako ste zadovoljni.

Na jesen prošle godine sam kupio Fuji Finepix S5800, platio ga 1600 kn u Linksu. Kupio sam ga jer sam prije imao Olympusa koji nije prihvaćao XD kartice veće od 512 MB, a ja kupio od gige. Ovaj fotić sada ima SD i XD priključak, tako da koristim XD karticu od 1 GB i SD od 2 GB. Vrlo sam zadovoljan kvalitetom slika i brzinom rada, do danas nisam imao problema... Korisi 4 AA baterije koje traju stvarno dugo...
Bringing Definition to High Definition
M_and_M
Video CD

Re: Koji fotoaparat imate?

08 kol 2008, 10:02

Imam Sonya dsc-w5 i oke je fotić ali bi ja zoom veći pa si razmišljam o sonyu H9 sa 15x zoomom. inače imam memorijsku od gige (onu za sonye) i na w5 traje baterija jaako kratko i jako me to živcira(2 AA baterije).
CPU:E8200(2x2.66)|RAM:3.25GB|GRAFA: ati radeon hd 2600|HDD:250GB SATA II|LCD: Philips 32'' 1360*768
gogo098
S-VHS kazeta

18 kol 2008, 13:56

Pentax K100D + Sigma DC 17-70/2.8-4.5 + Tamron DiLD II 70-300/4.0-5.6 + flash Sigma EF-530 DG super
Koristi stare dobre SD Ultra II kartice i 4xAA baterije... Koristim ga nešto više od godinu dana i savršeno zadovoljan... Tek prelaskom u tu dslr ligu čovjek shvati koliko su kompakti loši/slr-ovi bolji... kak se uzme... :mrgreen: Baterije traju stvarno dugo, obzirom na sve "potrošače" (2 lcd-a, zatvarač, svjetlomjer, focus elektronika...)
Plačeno? Uf, dosta... Pentax 4600, Sigma 2700, Tamron 1400, flash 2200... Skup sport, ali čovjeka veseli... :D
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

18 kol 2008, 21:27

Fina aparatura gogo098. Nadam se da ćeš nam pokazati i nešto od svojih radova, siguran sam da imaš dobrih fotki :)

Nego, što se tiče SLR-ova. Vidim da si ti upućen u to. Ako ti nije teško daj napiši koji su argumenti za da netko radije kupi SLR umjesto near-SLR aparata - recimo ovaj moj je klasičan near SLR za cca. 1600 kn. Kada sam ga kupovao vidio sam cijene SLR-ova i bile su od 3000 kn pa nadalje. Razlika u cijeni mi je bila prevelika pa sam odabrao povoljniju varijantu i u odnosu na starog idiot digitalca C-350 zoom meni je i ovaj preraskošnih funkcija, a slika je prva liga, barem za moje potrebe. Što bih dobio bolje da sam odabrao neki SLR?
Sibamoreplovac
Video CD

29 kol 2008, 18:05

Pentax k100d pitanje. Fotke rezholucije 3000x2000 pix. u punom iznosu spržio sam na CD . Imam marantz DVD i TV Panasonic plasma PY8P ful HD . Kad sam pustio fotke na TV totalno razočarenje. Kontrast prejak , nema rezoluciju , boje prejake . Inače na LCD monitoru PC ia su super fotke . U čemu je kvaka ? ....
M_and_M
Video CD

29 kol 2008, 19:57

plasma nije za slike ona je za slike u pokretu(filmovi, serije)
CPU:E8200(2x2.66)|RAM:3.25GB|GRAFA: ati radeon hd 2600|HDD:250GB SATA II|LCD: Philips 32'' 1360*768
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

29 kol 2008, 22:42

Sibamoreplovac, tako je i meni na Panasonic LCD-u - spojio cinchem fotić Fuji Finepix S5800 sa slikama od 4 MPX i kvaliteta je razočaravajuća - valjda slabo skaliranje over full HD reze na onu zaslona plus ovaj moj cinch kabel nije baš nešto pa možda i zbog toga... Na LCD monitoru kompa je izvrsna slika...
gogo098
S-VHS kazeta

03 ruj 2008, 10:13

Evo, idemo redom...
Došlo je do male promjene, više nije K100D već K200D... Ništa spektakularno, samo nasljednik...
Ovak, isti "problem" s šugavim prikazom slika na plasmi imam i ja. Dok je bio stari katodni TV u sobi, slika je bila ok. Pušteno na plasmi, katastrofa. Dvd player isti. M_and_M je to dobro objasnio... Jedino što se može napraviti jest smanjiti sliku na 1024xXXX pixela (ili 1920xXXX, ak je full HD plasma u pitanju) i slika bu ok. Na LCD-ima to sasvim drugačije izgleda... Zakaj, nemam pojma. Nisam ulazio u tu problematiku...
Moje "radove" možete vidjeti na http://www.hrphotocontest.com/index.php ... usrID=6819

E sad, ono najkompleksnije pitanje: SLR protiv non-SLR...
Fotiće bi mogli podijeliti na neke tri skupine: kompakt, prosumer i slr... To kaj ti (Darco) imaš je nekakav "križanac" između kompakta i prosumera...
Kompakt: mali senzor, puno mpixa, osnovne komande (nema nekih većih manualnih postavki), idealno za većinu korisnika. Kak to ja velim, za poslikati ženu i djecu super stvar, dok god je slikanje na dnevnom svjetlu. Tamniji prostori "izvlače" ono negativno, iz kombinacije mali senzor/puno mpix a to je veliki šum (zrnatost) slike.
Prosumer: ilitiga slr-like (izgled slr-a, a nema mogućnost izmjene objektiva), puno veći senzor, puno mpixa, dosta manualnih komandi (postavki), idelano za naprednije entuzijaste... Oni su cijenom opasno blizu slr-ovima (zbog naglog pada cijena slr-a), a uglavnom s jakim zoom-om.
SLR: veliki senzor, dosta mpix, izmjenjivi objektivi. Za ljude koji žele imati potpunu kontrolu nad slikom, koji imaju viška novaca ili se žele preseravati pred okolinom a aparat im je najčešće na automatskom modu slikanja, za totalne zaljubljenike u fotografiju, za profesionalce.
Mada, kaže se da sliku ne radi fotić već fotograf...
Zašto spominjem taj odnos veličine senzora i mpixa. Na sljedeća tri primjera ću probati objasniti zašto je to bitno:
Pentax Optio V20
8.0 million effective pixels
33 MP/cm² pixel density
FujiFilm FinePix S100fs
11.1 million effective pixels
20 MP/cm² pixel density
Pentax K200D
10.2 million effective pixels
2.8 MP/cm² pixel density
Dakle ova gustoća pixela po cm², ponajviše određuje kvalitetu same slike... Ok, tu su i objektivi, ali to sad ostavljamo po strani.

Najveći gubitnici u cijeloj prići su prosumer iliti slr-like (u biti dvije odvojene kategorije, ali da ne kompliciram previše stavih ih u istu kategoriju), pogotovo slr-like, jer su cijenom jako blizu početnim slr modelima, a daju ipak lošiju sliku. Daju veći zoom, ali to sad nije fokus priće.

Evo, najkraće i najjednostavnije objašnjeno. Ljudi kupuju fotiće (barem bi trebali) prema osobnim potrebama. Osobno, imao sam i kompakta i prosumera i sad slr-a. Kako sam "rasao" u znanju, tako sam i mijenjao. I nije mi žao. Jer kada je situacija slabog svjetla, niti jedan kompakt (čak ni slr-like/prosumer) ne može snimiti tako dobru fotku kao slr. Čak ni blicem, a slr bez blica, kojeg ja jako rijetko koristim jer nema potrebe.
Naravno, ima tu i "podkategorija", ali su to više osamljeni slučajevi. Npr. Canon G9.

Zbog cijele te manije mpixa, tržišne utakmice, kompakti su sve lošiji i lošiji... Na komapktu je dovoljno 4-5 mpix za dobru sliku... Sve iznad je bezrazložno trpanje pixela na istu površinu = više šuma pri istim iso (iso=asa; osjetljivost, sjećaš se s filmova) vrijednostima.

Ako sam nejasan, voljan sam pojasnit svako pitanje ;)
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

03 ruj 2008, 21:25

Gogo098, svaka ti čast na odgovorima! Stvari mi polako počinju sjedati na mjesto, no i dalje je tu dosta nepoznanica, tj. rupa u znanju čije će popunjavanje, kako mi se vidi natjerati me na kakav SLRić, a svotu na računu malo (ili puno) smanjiti.

Ono što me sada konkretno zanima je funkcija brzog okidanja kod mojeg aparata, Finepix S5800. Tek sam ovo ljeto pravo isprobao fotić i za moje pojmove cca 500 slika u 2 tjedna je dosta... Sad, tražio sam funkciju kako da uzastopce okidam nekoliko slika, no nikako da tu funkciju upogonim. OK, prvo sam mislio da je to High Speed Shooting mod, no tek sam kasnije skužio da je to za slikanje u pokretu - nešto kao i Picture Stabilizator mod, vrlo kratko eksponira CCD element, jel tako? Uglavnom, kad sam shvatio da ta funkcija ne radi to što želim vidio sam još jedan gumbić s gornje strane - njega moram držati da bi mi se pojavio izbornik koji ima ove opcije. Piše da je to Continuos mod i na izbor imam OFF, Top 3, jednu opciju koju mogu odabrati samo kod Manual moda (Auto Bracketing) i Long Period. E sad, ja odaberem npr. Top 3, pritisnem do pola okidač da fokusira i kad ga pritisnem do kraja onda on samo jednom slika?! Iznimka je jedinom onaj Auto Bracketing, kod njega čujem tri okidanja, no kad idem gledati slike sve su potpuno crne. Zaštitu za leće sam skinuo :lol: , tak da ne znam u čemu je problem..

Unaprijed ti hvala na odgovoru!

P.S. Izvrsne slike su ti na onom linku - posebno mi se svidio vatromet :)
gogo098
S-VHS kazeta

04 ruj 2008, 08:24

Drago mi je da ti se fotke sviđaju ;)

Kaj se tiće high speed shootinga, kod mene ti je to "drive mode". Pojedinačno ili kontinuirano... Sad, kod tebe nisam ziher gdje bi to bilo. Skinuo sam upute i baš ih čitam.
U uputama piše continuous shooting. Pa ima top-3 (do 3 slike, brzinom 1,4 slike u sekundi) ili long-period (ovisno o kvaliteti slike i brzini kartice, svakih 1,7 sekundi 1 slika).
E sad, sudeći po ovome, brzinsko okidanje možeš zaboraviti... Jedino što možeš pokušati, uključiti taj top-3, staviti na neku slabiju rezoluciju (npr 2 ili 3 mpix) i probat... Meni na starom DMC-FZ5 Panasonicu je upalilo... Na max 5 mpix je bio dosta spor, a na 2 mpix (koja je bila najlošija moguća rezolucija) je čisto fino radio...
Ako ti ni to ne upali, onda ili mijenjaj aparat ili se pomiri s time... ;)

Natrag na “Digitalni fotoaparati”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ads

Info tab

Ukupno je: 38 korisnika/ca online; 2 registrirana/e, 0 skrivenih i 36 gostiju.
Registriranih korisnika/ca: Bing [Bot], Google [Bot]
Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 183 dana 12 pro 2016, 09:24.
Ukupno postova: 23587.
Ukupno tema: 3039.
Ukupno korisnika/ca: 7352.
Najnoviji/a korisnik/ca: culibrkd.
Rođendan, danas, nema nitko.