Monitor i TV

Sve o LCD monitorima - zaslonima bez integriranog TV tunera (kakvi su primjerice PC monitori).
Nadalina
VHS kazeta

Monitor i TV

03 sij 2009, 16:52

Možete li mi pomoći u odabiru?
Želim jednom kupovinom rješiti i dotrajali PC monitor i televizor. Relativno često radim za računalom. Računalo nema TV karticu. U sobi u kojoj se nalazi računalo nemam TV antenu. Želim da ima mogučnost FULL HD ali i da mogu gledati analognu televiziju? Mora imati integrirane zvučnike (može imati i web-kameru, ako može)! Brkam li kategorije?
Sugestija:
1) veličina radi rada na PC ne bi trebala biti veča od 22 inča?
2) financijsku tranasakciju mi je najlakše riješiti za Phipsov uređaj
3) ako je cjenovna razlika za preporuku bitna, može i drugi proizvođać

Molim vas da mi uz preporuku navedete i koje bih dodatne uteđaje trebala nabaviti! :geek:
Gospođa u godinama koja software-ski sve može obaviti ali hardware (ups)
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

Re: Monitor i TV

10 sij 2009, 12:57

Pozdrav Nadalina, dobrodošli na forum!

Stapanje monitora za rad na računalu i televizora vrlo je razumna stvar otkako su se pojavili LCD (a i plazme) visoke razlučivosti koji bez problema mogu parirati rezoluciji monitora za računala. Kupnjom fullHD televizora dobiti ćete oštru sliku rezolucije 1920x1080, koja je standardom definirana i jednostavno ju možete poslati preko računala (za razliku od HD READY televizora s kojima je uvijek muka kako poslati njihovu rezoluciju s računala), a kada poželite gledati televiziju jednostavno odaberete drugi AV ulaz i to je to.

Koji god da model odaberete, najbolje vam je povezati LCD i računalo putem DVI - HDMI kabela (muški - muški) jer ćete time digitalne informacije poslati digitalnim putem u digitalni uređaj, te time dobiti vrlo oštru sliku bez smetnji. Provjerite ipak koje izlaze imate na stražnjoj strani računala, ako kojim slučajem imate HDMI izlaz i na grafičkoj kartici ili matičnoj ploči, onda vam je dovoljan HDMI - HDMI kabel koji uz sliku šalje i zvuk.

HDTV-i koliko znam nemaju ugrađene web kamere, no ionako je bolje kupiti neku odvojenu zbog veće rezolucije i lakšeg podešavanja položaja i slike...

Što se antene tiče, najbolje rezultate ćete postići spajanjem uređaja na vanjsku antenu na krovu ili zidu kuće ili stana. Pogledajte si i ima li u vašoj regiji pokrivenosti digitalnim signalom na stranicama OiV-a: http://www.oiv.hr/default.asp?ru=129&gl ... d=&jezik=1. Preporuka je gledati digitalni signal na digitalnom uređaju kakav je HDTV zbog već spomenutog manjeg broja konverzija signala i bolje slike i zvuka.

Što se veličine ekrana tiče, sve ovisi o vašim aktivnostima na računalu. Definitivno na kakvom 32" ili većem zaslonu da će biti malo drugačije raditi, barem u početku, no ako ništa drugo barem će sve biti veliko i pregledno. Meni osobno je malo teško raditi na 32" LCD-u kada ga gledam s 2.5 metara, no s recimo 1.5 do 2 metra mi je sasvim u redu, dok je mom ocu koji je već u godinama to neprihvatljivo i nikako ne želi koristiti računalo na taj način nego radije gleda u 15" LCD na laptopu :). Nadam se da će se ostali forumaši koji koriste LCD televizor kao monitor javiti i reći kakva su njihova iskustva.

Što se izbora modela tiče, savjetujem vam da pogledate ovaj članak (http://hdtelevizija.com/2009/01/02/osvr ... 8-godini/), gdje su istaknuti ponajbolji modeli u 2008. godini, pa na osnovi parametara koji su vam važni (fullHD, cjenovna kategorija i dijagonala) suzite izbor na do 5 modela pa ih pokušajte vidjeti u stvarnosti kako izgledaju i jel vam se dopadaju.

Još nešto - odaberite model koji ima mogućnost isključivanja dinamičkog kontrasta jer je isti dobar za multimediju, dok dosta umara ako nešto čitate i radite.

Philips ima jako dobrih modela, no svakako pogledajte i modele ostalih proizvođača poput Panasonica, Sharpa...

Ukoliko vas još nešto zanima slobodno pitajte!
Bringing Definition to High Definition
bibole
VHS kazeta

11 sij 2010, 14:19

Pozdrav svim forumašima! Vidim da na ovom forumu ima tema u vezi koje bih trebala savjet te se iskreno nadam da ću dobiti koji konstruktivni odgovor.
Nakon što moj stari monitor više ne pokazuje nikakve znakove života pala je odluka za kupnju LCD/TV-a i monitora u jednom, međutim imam dilemu. Naime, moje računalo je poprilično staro (broji već osmu godinu, a trenutno nisam u mogućnosti nabaviti novo) pa su i sve komponente daleko manjeg kapaciteta od današnjih. Moja je dilema da li bi taj novi LCD/TV i monitor u jednom bio kompatibilan sa takvim računalom? Čovjek koji mi inače popravlja računalo (lokalni priučeni informatičar) tvrdi da bi to funkcioniralo, ali ja sam ipak skeptična.
leon10
VHS kazeta

17 tra 2015, 10:48

Jest stari post, al mi treba pomoc oko odabira Monitora .. pa da ne otvaram novu temu, molim tu odg :)
Nesto iz ove ponude (monitori). Hvala :)
Zadnja izmjena: leon10, dana/u 28 tra 2015, 07:05, ukupno mijenjano 1 put.
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

18 tra 2015, 15:24

leon10 je napisao/la:Jest stari post, al mi treba pomoc oko odabira Monitora .. pa da ne otvaram novu temu, molim tu odg :)
Koliko novaca biste izdvojili i za što biste ga pretežno koristili (igre, posao, od svega po malo)?
Bringing Definition to High Definition

Natrag na “Monitori”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ads

Info tab

Ukupno je: 30 korisnika/ca online; 2 registrirana/e, 0 skrivenih i 28 gostiju.
Registriranih korisnika/ca: Bing [Bot], Google [Bot]
Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 183 dana 12 pro 2016, 09:24.
Ukupno postova: 23398.
Ukupno tema: 2976.
Ukupno korisnika/ca: 7334.
Najnoviji/a korisnik/ca: luda_noga.
Rođendan, danas, nema nitko.