Kick Ass

Opisi radnje, zapisi sa snimanja, te detaljne informacije o glumcima i produkciji potražite za aktualne filmove u ovom podforumu!
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

Kick Ass

16 ožu 2010, 20:56

Originalni naslov: Kick Ass
Redatelj: Matthew Vaughn (Layer Cake, Stardust)

Scenarij: Jane Goldman (Stardust, The Debt)
Matthew Vaughn (Stardust, The Debt)

Producenti: Adam Bohling (Swept Away, Layer Cake, Mister Lonely)
Brad Pitt (The Departed, Running With Scissors, A Mighty Heart)
Matthew Vaughn (Mean Machine, Swept Away, The Debt)

Uloge: Mark Strong (Sherlock Holmes, Body of Lies, Oliver Twist, Sunshine)
Nicolas Cage (Knowing, Face/Off, Con Air, Adaptation)
Christopher Mintz-Plasse (Superbad, Year One, Role Models)
Aaron Johnson (Nowhere Boy, The Greatest, The Illusionist)

Žanr: akcijska komedija
Trajanje: 120 minuta

PRODUKCIJA: POSJET SETU U ELSTREEJU, LONDON

Prošlo je podne, a u londonskom studiju Elstree Studios jedna djevojka uzrokuje jurnjavu. Zbog tog veselog osmijeha ova čista energija visoka 121 centimetar mogla bi proći kao bilo koja djevojka na vrhuncu tinejdžerskog doba da njezina sitna figura nije udobno umotana u crno ljubičasti kostim superjunakinje i da joj se sićušna glava ne njiše ispod ljubičaste vlasulje. A sudeći prema sceni koja se odvija u trenucima koji slijede, hladna je kao kamen. „Stoj! Policija“, netko uzvikne s pozornice, a djevojka krene u akciju, iz dobro opskrbljenog opasača izvuče granatu i baci je u nekoć otmjen, no sada djelomično uništen, drvom obloženi ured.

Srećom, ne dolazi do eksplozije, barem ne neke jače. No eksplozija nastaje zbog uzbuđenja kada gore navedena djevojka dovrši svoj čin uništenja i počne veselo poskakivati tijekom ponovnog pripremanja scene. „Mislim da nikad nisam naletjela na lika koji je ovako cool“, uzvikuje ona. „Jako mi se sviđa to što je tako vraški luda!“ Ova djevojka poludjela za akcijom je Chloe Moretz, 13-godišnja zvijezda u usponu, koja glumi Mindy Macready, također poznatu pod imenom Hit-Girl, jednu od protagonista najnovijeg filma engleskog filmaša Matthewa Vaughna, KICK ASS.

Nadahnut serijom stripova Kick-Ass škotskog tvorca Marka Millara, film je zabavan i nasilan, no posve se razlikuje od uobičajenih blockbustera o superjunacima. Većina stripova o superjunacima govori o muškarcima i ženama s nevjerojatnim sposobnostima ili ogromnim bogatstvom, kao što je to slučaj sa stripom Dark Knight, no junaci stripa Kick-Ass su svakodnevni ljudi, baš kao vi i ja. Pa, skoro kao vi i ja.

„U priči imamo dečka po imenu Dave Lizewski, kojega glumi Aaron Johnson“, kaže Vaughn nakon scene u kojoj Hit-Girl sve uništava granatom. „On je običan dečko, voli stripove i ne uklapa se baš u školu.“ Scenaristica Jane Goldman, koja je napisala scenarije za ZVJEZDANU PRAŠINU i triler THE DEBT, pridružuje se Vaughnu na setu i dodaje: „Dave nije šmokljan, on je samo dečko koji voli stripove i pita se zašto se nitko od milijuna ljudi koji vole superjunake nikad nije okušao u tome. Naravno, na to pitanje ima jako puno dobrih odgovora!“

No to ipak ne zaustavlja Davea koji sebi izrađuje kostim, izabire prikladno ime – Kick-Ass, naravno – i izlazi na ulice u potrazi za nevoljama. Suočava se s nekoliko kradljivaca automobila. Stvari ne krenu baš dobro. „Radi se o tome da s mladenačkom razigranošću i optimizmom često dolaze vrlo loše odluke, a to čini vrlo zanimljive priče“, šali se Jane Goldman. „Naravno, kad se Dave odluči okušati kao Kick-Ass, posljedice su jednako strašne kao što bi bile u stvarnom životu i nisu uvijek strašne na šaljiv način; često su istinski strašne.“

Daveu ne ide baš dobro tijekom njegovih prvih borbi protiv zločina, no ubrzo stvari postaju još gore. „Stvari postaju istinski loše kada Kick-Ass slučajno naleti na još jedan par superjunaka“, nastavlja Jane Goldman. „Oni se bore protiv velike bande povezane s drogom, a ponajviše s čovjekom koji je vodi, Frankom D'Amicom. Dave se upliće u sve to.“

Ovaj par superjunaka čine gore spomenuta zanesena tinejdžerka Hit-Girl koju glumi Chloe Moretz i njezin prilično neuravnoteženi otac, bivši policajac koji je izgubio svoju ženu i veći dio razuma. Njegovo je ime Big Daddy, on izgleda kao nevjerojatno ekscentričan lik kojega su osmislili Millar, Vaughn i Jane Goldman, a život mu je udahnula superzvijezda Nicolas Cage.

„Nevjerojatan je u ulozi Big Daddyja“, kaže Vaughn. „Ovo je svijet kojega Nicolas Cage razumije. Čim je pročitao scenarij, znao je što želimo postići s ovim filmom. Između Big Daddyja i Hit-Girl postoji velika nježnost. Taj odnos nije nimalo iskvaren. A sami Big Daddy je prilično jedinstven lik. Mislim da nijedan drugi glumac u tu ulogu ne bi mogao unijeti takvo razumijevanje likova, legendi i povijesti stripa. Shvatio je svaki mig, svaki postmodernistički ili ironični detalj i sve je to odveo na razinu koju, po mom mišljenju, nijedan drugi glumac ne bi mogao doseći. Bio je sjajan. Mislim da ljudi katkad zaboravljaju činjenicu da je Nic Cage vrlo dobar glumac.“

Cageu, Chloe Moretz i Aaronu Johnsonu pridružuje se Christopher Mintz-Plasse, 20-godišnja zvijezda filma SUPERBAD, koji glumi još jednoga križara, Chrisa D'Amica, sina kralja droge Franka, u interpretaciji Marka Stronga, koji se bori protiv Big Daddyja i Hit-Girl. Mladi D'Amico postaje borac protiv zločina Red Mist koji je prava zagonetka. „On se zapravo želi izboriti za pažnju svog oca“, kaže mladi glumac. „Chris iz ljubavi prema ocu nadolazi na ideju da postane Red Mist i uhvati Kick-Assa. Ovo je odlična uloga, a njegova se priča na vrlo dobar način razvija u kasnijim izdanjima stripa. Jako mi se sviđa. Iskreno govoreći, film je fantastičan.“

Aaron Johnson, 19-godišnji engleski glumac koji glumi Kick-Assa, to potvrđuje: „I ja obožavam ovaj film. Tko ga ne bi obožavao? Nedavno sam snimio svoju prvu veliku scenu borbe s tri tipa ispred dućana s krafnama i iako sam morao malo trenirati, ipak sam dobio dobre batine. Međutim, Hit-Girl zna što radi, a Chloe je taj lik učinila potpuno svojim. Scene borbe i kaskaderske ekshibicije u ovome filmu jednostavno su čudesne.“

Ideja za snimanje filma KICK-ASS počela se ostvarivati prije nego što je prvo izdanje stripa bilo objavljeno u srpnju 2008. godine, odnosno kada je Millar uspostavio kontakt s Vaughnom dok je stvarao priče za nekoliko prvih izdanja. Spojila ih je Vaughnova kolegica i scenaristica Jane Goldman. „Marka Millara poznajem još od tinejdžerskih dana, a on se javio mom suprugu ( TV voditelju Jonathanu Rossu ) i rekao mu da piše strip u kojem je jedan lik poput Antikrista, a zatim ga je pitao hoće li mu zamjeriti ako taj Antikrist bude izgledao kao on.“

I kako je njezin suprug reagirao? „Bio je oduševljen“, šali se ona. „To je bilo jako davno, a sada smo svi ponovo u kontaktu. Mark mi je jednog dana rekao, 'Imam odličnu ideju koja bi se mogla pretvoriti u sjajan film.' Stoga sam ga spojila s Matthewom. Njih su dvojica razgovarali i tako je počelo stvaranje filma KICK-ASS.“

Vaughn je odmah reagirao na Millarovu ideju. „Smatrao sam da je koncept odličan i da su ideje zabavne“, objašnjava Vaughn. „Jednostavno mi se svidjela ideja o dečku koji je opsjednut Spider-Manom, koji izrađuje i odijeva kostim, pokušava promijeniti neke stvari i tako uzrokuje pravi kaos. Mark mi je prvo pokazao neke uratke bez slika. To su bile samo riječi i opisi, no kad smo se upoznali i kad mi je objasnio o čemu se radi, već sam mogao sve osjetiti. Već sam u glavi počeo razmišljati o tome kakav bi to film trebao biti, a kad sam pročitao prvi objavljeni strip, njegov je koncept bio upravo onakav kakav sam zamišljao.“

Na temelju redateljevog majstorskog stila, Millar je znao da je Vaughn čovjek koji će mu pomoći u tome da svoju viziju prenese na ekran. Filmaš dodaje: „Mislim da je to znao i zbog toga što je vidio kako sam dobro surađivao s Neilom Gaimanom ( piscem romana Stardust, kojega je Vaughn adaptirao za film ). Poštovao sam izvorni materijal i autora. Zapravo, svi su tijekom snimanja dobili upute da se stripa, pa čak i samih kostima, drže kad je god to moguće. Mislim da je trilogija GOSPODAR PRSTENOVA bila tako uspješna upravo zato što se držala izvornog materijala. Čvrsto vjerujem u to da adaptaciju trebate raditi samo ako vam se knjiga, strip, televizijska ili radijska emisija uistinu sviđa. Morate biti što vjerniji originalnoj ideji.“

Kad je dovršio originalne ideje za prva tri izdanja, Millar je objavio stripove dok je s Vaughnom i Jane Goldman radio na sljedećim poglavljima priče. „Ovo je bilo fascinantno iskustvo“, kaže Jane Goldman. „Kad je Mark dovršio scenarije za prva četiri izdanja, tada smo mi počeli raditi. Opisivao nam je svoje planove za likove i vrlo smo blisko surađivali, osobito na kasnijim izdanjima u kojima se Markove i Matthewove ideje istinski spajaju.“

Ideje stripa Kick-Ass nisu ni približno konvencionalne. Tvorci stripa i filma osmislili su krvav, dinamičan, super-stiliziran i iznimno nasilan svijet iako filmaši tvrde da ovaj projekt nisu izabrali samo zbog toga što je drukčiji. Njihov razlog nije bio toliko proračunat. „Jednostavno morate sjesti, napisati nešto što biste voljeli pogledati i ispričati priču koju biste željeli ispričati“, kaže Jane Goldman. „Ne želite razmišljati na način, 'Kako možemo srušiti očekivanja vezana za ovaj film?' Onda se često događa da završite s nečim što je toliko promišljeno da izgleda smiješno. Mislim da se svi dobri tekstovi temelje na želji da ispričate odličnu priču koju jednostavno morate ispričati.“

I, doista, puno se toga jednostavno mora ispričati u predivno osmišljenom stripu Kick-Ass, a tu je i čitav niz krvavih scena u kojima se odstranjuju udovi i drugih oblika ekstravagantnog nasilja, no likovi su ipak na prvi pogled simpatični, a priča je brza, zabavna i, prije svega, smiješna. Jane Goldman kaže: „Vrlo je teško odrediti raspoloženje koje prevladava u scenariju, no u pravu ste; tu definitivno ima humora, uglavnom crnog humora, i brutalan je, no smatram da ta brutalnost nije bezrazložna. Ona je tu zapravo kako bismo pokazali što ovo oružje i ovakvo nasilje mogu učiniti.“

S obzirom na količinu teškog oružja i svu tu akciju, u kojoj se uglavnom nalazi 13-godišnja djevojčica koja psuje kao kočijaš, Vaughn očekuje kritike. Publika će ga uglavnom željno upijati, no konzervativniji mediji bi mogli biti nezadovoljni. „Hit-Girl je zapravo junakinja koja se rješava zlih ljudi“, kaže on. „Ne želim reći da bi ljudi trebali raditi to što ona radi, no nasmijava me to da se ljudi više žale na činjenicu da ona psuje nego na činjenicu da u filmu ubija šezdesetak ljudi.“

„Ako ljudi žele tako reagirati, u redu. No ironija je u tome što će zarada na kino blagajnama samo porasti ako se ljudi žale. To mi zbilja nije važno. Jednostavno obožavam ovu priču; temeljena je na vrlo jednostavnoj i vrlo dobroj ideji. Kad vide dobru ideju, ljudi se uvijek pitaju zašto se netko nije prije toga sjetio. Za to postoji vrlo dobar razlog – radi se ili o lošoj ideji – ili o istinski sjajnoj ideji. Nadam se da se ovaj put radi o dobroj.“
Bringing Definition to High Definition

Natrag na “Sinopsisi filmova”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.

Ads

Info tab

Ukupno je: 29 korisnika/ca online; 3 registrirana/e, 0 skrivenih i 26 gostiju.
Registriranih korisnika/ca: Baidu [Spider], Google [Bot], Google Adsense [Bot]
Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 183 dana 12 pro 2016, 09:24.
Ukupno postova: 23579.
Ukupno tema: 3036.
Ukupno korisnika/ca: 7352.
Najnoviji/a korisnik/ca: culibrkd.
Rođendan, danas, nema nitko.