Što je to digitalna antena?

Forum o digitalnim zemaljskim prijemnicima signala (Digital Video Broadcast - Terrestrial).
Mithrandir
S-VHS kazeta

Što je to digitalna antena?

22 ožu 2009, 02:36

Vidio sam test digitalne antene na HD televiziji, pa me zanima, što je to točno digitalna antena, tj. koja je razlika s obzirom na analogne antene. Nisam baš stručnjak za to, ali šta nije antena samo komad metala koja svojim oblikom što bolje treba primati signale određene frekvencije?
Da li je razlika samo u tome da su digitalne antene oblikom bolje prilagođene primanju digitalnog signala, ili imaju neki pojačivački sklop posebno prilagođen digitalnom signalu?
Ako da, zašto na testu obična krovna "analogna" antena daje rezultate bolje od digitalnih :))
Sibamoreplovac
Video CD

Re: Što je to digitalna antena?

22 ožu 2009, 08:06

U PRAVU SI Antena je ANTENA .
Mithrandir
S-VHS kazeta

22 ožu 2009, 14:47

Hvala, ali da li postoji neki razlog zašto se te antene zovu digitalnima? Da li su prilagođene oblikom za bolji prijem frekvencijskog opsega digitalnog signala, ili možda imaju pojačala za taj frekvencijski opseg?
Sibamoreplovac
Video CD

22 ožu 2009, 18:57

Opće se time nezamaraj .Sve je klasika , mislim , uvjet je jačina signala na dotičnom mjestu . Ako je signal jak stavi običnu riblju kost ( koja je standard već doma , postojeća ) i sve lovi i digitalno i analogno .Ja na vikendici u ŠB imam i jednu i drugu( TZV DIGITALNU ) antenu . Na analognom lovi bez greške jer je signal jak , ČAK NA ZEMLJI 1M OD ZEMLJE ( sa neznam kog odašiljača ) ali digitalni signal je slab ( nema ga u ŠB ) pa sam stavio antena-širokopojasno pojačalo ( analogno - ono malo kao otcjepnik koje se napaja sa DVB-T ( veličina kao spliter ) ) i dobio preko DVB-T qvadro ( 180 kN ) odličnu sliku . Kad izbacim pojačalo nema slike . Inače to sa antenama i nazivima je trgovačka fora , kao i one pi....arije što objese kao naljepnice po TV-ima ( 1080,full,100.000h,6ms xyz itd ) . Sve su to proizvođačke i trgovačke izmišljotine . Usput svi montažeti nešto mjere , pojma nemaju što kad ih pitaš . Nabadaju po krovu ko kokice po zemlji . Čak nemaju niti opremu za mjerenje digitalnih signala , nego neke piz....darijice sa ledicama od 50EUR-a .Gledaju kod susjeda antene pa tako 2-3 sata pametuju sami sebi . Moj kolega na KRKU naplaćao se 12000 kN svima mudracima i nemogu dobiti poštenu sliku ( ni na analogiji ) . Ili dobiju np. HT1,2 nova dobre , onda dodaju SLO i sve crkne. Da nedužim kupi onu qvadro sa pojačalom ( 74,00 kN ) i probaj , ili visoko na krov ribicu i radi ....
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

31 ožu 2009, 21:58

Digitalne antene bi trebale biti tako napravljene da mogu primiti frekvencije određene DVB-T standardima, no iskreno nisam išao u analizu ovoga i uspoređivao s analognim frekvencijama. Čitam na ovom forumu i nitko nije dao argument kojim bi difrerencirao digitalnu od analogne antene: http://forum.videohelp.com/topic336755.html. Ipak na kraju sve ovisi o lokaciji s koje se gleda, te kakva je kvaliteta tunera i interkonekcija...

Ako netko ima konkretnije informacije, slobodno neka me ispravi i educira nas :)
Bringing Definition to High Definition
Suhi
VHS kazeta

23 ruj 2009, 08:37

Darco je napisao/la:Digitalne antene bi trebale biti tako napravljene da mogu primiti frekvencije određene DVB-T standardima, no iskreno nisam išao u analizu ovoga i uspoređivao s analognim frekvencijama. Čitam na ovom forumu i nitko nije dao argument kojim bi difrerencirao digitalnu od analogne antene: http://forum.videohelp.com/topic336755.html. Ipak na kraju sve ovisi o lokaciji s koje se gleda, te kakva je kvaliteta tunera i interkonekcija...

Ako netko ima konkretnije informacije, slobodno neka me ispravi i educira nas :)
Ovak, ja baš uzeo neki dan Konig out uni 11 DVB-T antenu i postavil je na balkon i kaj se tiče analognog signala nije baš nešt posebno, slika je dost slabija od sobne antene stare više od 20 godina bez pojačala.

Kod digitalnog signala ima problem MUX A sa Sljemena imam signal, a MUX B nema signal, a sa ovom starom sobnom antenom ima signala na oba MUX-a?
Darco
HDTV Mastermind
Kontakt:

02 lis 2009, 11:15

Suhi, probaj se poigrati s pozicijom i obavezno neka bude u horizontalnom položaju...
Bringing Definition to High Definition
RO_men
VHS kazeta

27 stu 2009, 14:09

Pozdrav

Evo da i ja postavim pitanje. Prije napomenimo da sam malo glup što se tiće tih DVB-t signala i svega skupa. Kupio novu plazmu "x10y" i pokrenuo automatsko podešavanje programa. Sredio kanale kako ocu (nekih 16-17). Problem se javlja kod dotičnih (ORF 1 i 2 I SLO 1 i 2). Naime jačina signala je čitavo vrijeme 10/10 dok kvaliteta signala nakon nekih 20tak sekundi počne varirat od 0 do 10, s tim da je na početku bila 10. Znaći slika se gubi pa javlja i bude fenomenalna pa opet gubi. Da li je to do sobne antene ili neceg drugog??

Hvala.
mika1943
VHS kazeta

09 lip 2012, 10:00

napravio sam antenu od kotača za bicik i s njm gledam austriju 4 programa i sve naše programe osi jabuke i net-a bez pojačala ali sa vremena na vrijema pojavljuju sa kockice i to više na našim programoma nego na austriji. probao sam sa pojačalom još je i gore.sa ribljom kosi isto se gubi signal .ako netko zna kakva antena i pojačalo bi odgovarali molim za savijet. nalazim se koprovničko- križevačkoa županija u mjestu Molve Ledne uz rijeku Dravu. pozdra Štef

Natrag na “DVB-T receiveri”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.

Ads

Info tab

Ukupno je: 39 korisnika/ca online; 2 registrirana/e, 0 skrivenih i 37 gostiju.
Registriranih korisnika/ca: Bing [Bot], Google [Bot]
Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 204 dana 02 ožu 2019, 04:55.
Ukupno postova: 23605.
Ukupno tema: 3044.
Ukupno korisnika/ca: 7354.
Najnoviji/a korisnik/ca: cheb66.
Rođendan, danas, nema nitko.