Audio-video uređajiKalibracijaLG ElectronicsOLEDVodiči

LG 55EA980V OLED TV – prvi izvještaj nakon maratonskog testiranja

lg-55ea980v-1st-long-term-report

OLED televizori su već neko vrijeme s nama, recenzenti ih hvale, a kupci televizora čekaju dan kada će im cijena postati pristupačnija. Iako mnogi o njima govore, rijetki su ih kupili s obzirom da za Full HD model 55″ dijagonale u ovom trenutku treba izdvojiti gotovo 20.000,00 kuna, što je dvostruko više od primjerice cijene solidnog LED LCD televizor iste dijagonale.

Osim cijene, mnoge brine zrelost OLED tehnologije, kao i uznemirujući naslovi vezani za plavi potpiksel, kao i općenitu stabilnost organskih LE dioda. Što ako slika za godinu, dvije na postane zelenkasta ili crvenkasta jer plavi potpiksel više ne radi kako bi trebao? Spominje se i problem sa zapečenom slikom ako se dugi vremenski period prikazuju statični sadržaji, kao i značajan pad svjetline.

Sve navedeno pa i mnogo više je autor ovog teksta provjerio kroz maratonski test LG-jevog prvog OLED televizora koji se pojavio na našem tržištu – 55EA980V model dijagonale ekrana 140 cm. Televizor je na testiranje stigao u 17. prosinca 2014. godine, kalibriran 18. siječnja, a recenzija je objavljena  9. veljače ove godine. Provjera karakteristika slike je izvršena 2. listopada, te procjenjujemo da je televizor u periodu od kalibracije do provjere odradio oko 750 sati. Tijekom cijelog tog perioda televizor je bio korišten u dnevnom boravku za gledanje pretežno HD sadržaja (Blu-ray), no također i TV programa, DVD filmova i internet videa. Predložak za sliku je cijelo vrijeme bio kalibrirani Expert 1 s OLED Light postavkom na 50, odnosno ponekad 70 od maksimalnih 100 ovisno o svjetlosnim uvjetima u prostoriji.

Karakteristike slike

Krenimo za početak s usporedbom kalibrirane slike na datum 18. siječnja i prve provjere 2. listopada.

55EA980V-expert1-calibrated
LG 55EA980V nakon kalibracije 18. siječnja 2015. (Expert 1 predložak)
lg-55ea980v-10mnth-recheck
LG 55EA980V provjera karakteristika slike 02. listopada 2015. (Expert 1 predložak).

[box type=”shadow” ]Što znače prikazani grafovi i brojke?

Grafovi prikazuju očitanja dobivena X-Rite C6 kolorimetrom prilikom prikaza referentnih materijala preko AV Foundry VideoForge HDMI izvora signala (YPrPb 1080p60). U gornjem lijevom dijelu je RGB balans (nijanse sive) mjeren u inkrementima od 10% za zeleni, crveni i plavi kanal (primarne boje), dolje lijevo graf za gammu (kako svjetlina raste s povećanjem razine signala), a u tablici su deltaE 2000 razlike u bojama u odnosu na idealne (sve ispod vrijednosti 3 je neuočljivo za netrenirano ljudsko oko). U desnom dijelu se nalaze CIE 1931 xy dijagram s Rec. 709 trokutom boja i podaci za svjetlinu boja (Gamut Luminance). [/box]

U cjelini velikih promjena nema. Iz grafova su vidljive tek manje promjene u balansu bijele boje (plava komponenta je blago oslabila), no prosjek deltaE grešaka je ispod vrijednosti 3 tako da su odstupanja praktički neuočljiva. Trenirano oko može uočiti zelenkastu primjesu u tamnim nijansama s obzirom da smo upravo najviše osjetljivi na zelenu boju u svjetlosti. U ovom trenutku odstupanja su zanemariva, no ponoviti ćemo ova mjerenja u siječnju 2016. da provjerimo hoće li plava komponenta nastaviti padati.

Kod raspona boja bitnih promjena nema i sve su boje ispod deltaE 2000 vrijednosti od 3. Najveći otklon ima plava boja (2.564), no i nakon kalibracije u siječnju je upravo ona imala najveće odstupanje (2.424).

Prilikom drugog mjerenja 2. listopada smo koristili najnoviju verziju CalMan v5 Ultimate for Business softvera za kalibraciju, a koji je sada u mogućnosti i numerički pokazati postotak prekrivanja pojedinog prostora boja. Tako smo izmjerili 99% pokrivenosti Rec.709 prostora boja, što u prijevodu znači precizno zasićene boje koje ljudsko oko ne može razlikovati od idealnih koje propisuje Rec.709 definicija. Za informaciju, ljudsko oko neće uočiti razliku ako zaslon prikazuje gamut koji je +/- 3% veći ili manji u odnosu na standard s kojim se uspoređuje. Drugim riječima, čak ako televizor prikazuje 97% nekog prostora boja, to ljudsko oko neće uočiti.

Ujedno smo ovom prilikom provjerili kolika je najveća pokrivenost boja u usporedbi s DCI-P3 rasponom boja koji dolaskom UHD Blu-raya postaje sve aktualniji. LG-jev 55EA980V pokriva čak 89% DCI-P3 raspona, što je čak i bolji rezultat od gamuta 65EC970V modela (izmjereno 87%) i 3% manji od najboljeg Samsungovog SUHD modela JS9502.

ProizvođačModelDijagonalaPokrivenost DCI-P3 raspona (%)
Samsung65JS950265"92%
Ultra HD Premiumstandard/90% min.
SonyKD85X9595BAEP85"89,1%
LG55EA980V55"89%
LG65EC970V65"87%
LG55EC930V55"87%
Samsung50JU687250"87%
Samsung40MU640240"85.9%
LG55UH850755"84,7%
Samsung32J557232"84%
LG55UF950V55"83,4%
Panasonic55CX750E55"81,8%
Samsung48JU641248"81.5%
Philips48PUS760048"81,2%
Samsung55JU709055"81,2%
Philips55PUS910955"80,5%
Samsung65JU700265"80%
Samsung40JU657240"80%
Philips 49PUS650149"78,9%
LG43UF778V43"75%
Panasonic50DS630E50"74,8%
Philips40PFT655040"74.1%
LG42LF652V42"73,7%
LG43LF540V43"73,3%

Više detalja o prostorima boja možete pronaći na ovom linku.

lg-55ea980v-gamut
Pokrivenost boja u odnosu na DCI-P3 prostor boja.

Zadržavanje slike (image retention)

Zadržavanje slike, trajnog ili privremenog tijekom cjelokupnog perioda nismo uočili, unatoč tomu što smo filmove gledali s titlovima bijele boje, kao i razne TV programe s neprozirnim ili poluprozirnim logotipima. Dio vremena smo proveli slušajući glazbu preko ugrađenom media playera sa statičnim sučeljem, no nakon pregleda testnih uzoraka neujednačenosti slike nije bilo. Ipak, podaci s terena i iz trgovina gdje se svakodnevno prikazuje isti sadržaji sa statičnim logotipom LG-ja govore kako do trajnih tragova može doći, iako treba uzeti u obzir da su ti televizori cijelo vrijeme u vrlo agresivnom načinu rada za trgovinu (Store/Shop mode). U kućnim uvjetima uz kalibriranu sliku opasnost za trajne tragove je minimalna, što je naša prva provjera i potvrdila.

Pad svjetline, rast crne boje?

55EA980V-design

Uz pitanje o trajnosti plavog potpiksela postavlja se i pitanje o tome hoće li slika na OLED TV-u zadržati svoju svjetlinu i nakon dužeg korištenja. Mjerenja su pokazala slijedeće:

152.6 cd/m2 je bila najveća svjetlina pri 18-postotnoj pokrivenosti ekrana bijelom bojom u siječnju ove godine, dok je 2. listopada svjetlina pala na 146 cd/m2, u postocima oko 5%. Ovo je neuočljiva razlika koja je bitno manja od analize koju smo napravili početkom 2014. godine na 39″ Panasonic E6E LED LCD televizoru. Prilikom te analize smo izmjerili u razmaku od 9 mjeseci pad svjetline za čak 30 cd/m2, odnosno oko 15%.

Crna boja na OLED televizoru je zadržala svoj idealan prikaz od 0.00 cd/m2, uz jasan prikaz detalja u sjenama. Upravo su detalji u sjenama velika tema koja se otvorila predstavljanjem prvog Panasonic OLED televizora, modela 65CZ950E. Istina je da se na testnim uzorcima mogu uočiti svojevrsne neujednačenosti u prikazu ovisno o dijelu ekrana, no u praksi je ovo potpuno neuočljivo. Gledali smo mnogo puta izvrsna izdanja Barake i Samsare na Blu-rayu i posebnu pažnju obraćali upravo na detalje u sjenama. Scene smo zatim gledali i na više LED LCD televizora i možemo zaključiti kako su detalji u potpunosti zadržani na LG-jevom OLED televizoru, a spomenute neujednačenosti potpuno neuočljive.

samsara screenshot
Samsara – Blu-ray izdanje – jedan od kadrova u kojem analiziramo detaljnost prikaza u sjenama.

Bez obzira na rezultate mjerenja, tijekom svih ovih mjeseci nam je LG-jev 55EA980V OLED televizor omogućio uživanje u izvrsnoj slici neovisno o kutu gledanja i kvaliteti sadržaja. Sasvim očekivano svi priželjkuju gledati sadržaje u HD rezoluciji, no izvrstan prikaz boja i kontrast na OLED televizoru omogućuje sjajan prikaz i za sadržaje manje rezolucije ili propusnosti podataka (bitrate). Šteta je samo što veliki raspon boja koji ovaj televizor može prikazati nije moguće vidjeti s obzirom da nije UHD model i ne posjeduje HDMI 2.0 sučelje koje će biti nužno za uživanje u novostima koje donosi UHD Blu-ray standard.

Zaključak

55EA980V-black-sword-test
Sword test za provjeru kvalitete prikaza crne boje (FPD Benchmark)

Prva provjera OLED televizora nakon perioda od gotovo 10 mjeseci je pokazala određene promjene u karakteristikama slike, no one su toliko male da ostaju neuočljive prosječnom ljudskom oku. Blagi pad plave boje u nijansama sive se s lakoćom može kompenzirati putem kontrola ugrađenih u televizor, no postavke nećemo dirati jer želimo napraviti ovakvu istu provjeru i za nekoliko mjeseci. Veseli nas što u kućnim uvjetima i bez ikakve brige nije došlo do zadržavanja tragova statične slike (logotipa, ikona itd.), a i svjetlina je nezamjetno pala u odnosu na zadnje mjerenje u siječnju (što se također lako kompenzira povećavenjem OLED Light opcije, a koju trenutno držimo na 50 od maksimalnih 100).

Testiranje nastavljamo i dalje…

paragraph-separator-divider

Više detalja o OLED televizorima možete doznati na slijedećim linkovima:

Adsense

Darko Hlušička

Osnivač i glavni urednik HD Televizije. Licencirani ISF kalibrator (Level II). Veliki ljubitelj tehnologije koja ga danas očarava jednako kao i kad je po prvi put pokrenuo .exe datoteku u DOS-u u 90-im godinama prošlog stoljeća. Uživa slušajući filmsku glazbu.

15 komentara

  1. Poštovani,znači po ovome što ste napisali znači ipak da plavi podpiksel gubi na svjetlini kao i ukupna svjetlina.Posjedujem 55ec630v da li bih trebao biti zabrinut jer sadašnja slika je nevjerovatna,ima po meni samo jedan mali problem kada se gleda iz kuta lagano vinetiranje slike na zeleno ostalo je odlično.Na stranim stranicama{avforums}lg je službeno izjavio da oko 30000 sati garantiraju odličnu sliku uz uvjet da je slika pravilno kalibrirana.Sve što ste za recenzirani oled rekli uistinu stoji,odlična recenzija.Pozdrav,želim vam da i dalje ostanete objektivni.Valjda će izdržati 5.godina koliko traje garancija.

    1. Poštovani,

      Da, evidentno je kako je udio plave pao nakon cca. 750 sati rada, no radi se o 2 – 3% što je i dalje unutar prihvatljivih granica. Pogledajte samo koliko su se karakteristike Panasonicovog LED LCD televizora promijenile kada sam napravio sličnu analizu: https://hdtelevizija.com/2014/01/02/analiza-koliko-dugo-je-kalibriran-televizor-doista-kalibriran/

      Da, ujednačenost OLED panela zna biti problem na nekim bojama i iz nekih kutova, no u praksi je to teško uočljivo. Naravno da ovisi i o samom panelu, uvjetima u kojem se koristi itd.

      Što se 30k sati tiče, smatram da to ima smisla, posebno ako je TV kalibriran (a ne u Standard ili Vivid predlošcima gdje je plava komponenta pojačana pa naravno da se dodatno “troši”) no vrijeme i ovakve analize nakon godinu, dvije, tri itd. će pokazati što se točno događa s panelom.

      Hvala na povratnoj informaciji i dobrim željama!

  2. Hvala vam na odgovoru i krivo sam upisao posjedujem 55ec930v.Možete mi još samo reći po vašem mišljenju da li da ostavim 55ec930v oled ili 51f8500 plasma .Koji bi vi prije ostavili?Oled po kvaliteti slike je neusporedivo bolji ,ali me brine vijek trajanja pošto su plazme ipak provjerenije.Hvala još jednom ,cilj mi je da oled izdrži 5.godina da ne izgubi sve ove nevjerovatne karakteristike slike koje ste i vi naveli u vašim recenzijama,a provao sam sve tehnologije i modele{imao sam 55vt60,50st60,51f8500…..},ali oled je na mene ostavio najveći utisak .Veliki Pozdrav.

    1. Bez ikakve dvojbe zadržite OLED i ne brinite oko trajnosti jer ne bi LG Display otvarao nove OLED tvornice i radio na prenamjeni postojećih LCD postrojenja da nije siguran u svoj proizvod i njegov vijek. Na kraju krajeva, plazme također mijenjaju svoje karakteristike tijekom vremena i idealno bi bilo ih kalibrirati svakih cca. 3000 sati rada.

  3. Zar LG oled paneli nemaju bijele piksele sa color filterima. Po tome uopće nemaju plavih podpiksela i plava može pasti samo ako se stalno prikazuje plava boja pa je on stalno aktivan. Plave podpiksele je imao samsung i zbog tih problema je i odustao od oled tv-a.
    pozdrav!

    1. Da, no što je u pozadini bijelih piksela? Kodakov patent koji se sastoji od plavog i žutog OLED materijala koji pod utjecajem elektro luminiscencije stvara bijelu boju, a onda ona dalje prolazi kroz tri filtera i slobodno prolazi na četvrtom potpikselu. Zbog toga kada se govori o slabosti plavog potpiksela na WRGB OLED-u se ne misli na plavi filter već na plavi+žuti izvor svjetlosti.

      Tko želi saznati više ima podosta štiva na Google Patents: https://www.google.hr/patents/US20070228938

  4. Sada sam vidio da ima EC930 i web os i po meni ruzniji meni, tj, puno mi je drazia tamnija tema i bez web osa, jer usporuje meni.

  5. Svaka čast na vašim recenzijama- i pokazanom trudu da nam sve približite.
    Imate li možda namjeru još koji oled tv recenzirati?, mislim na ove nove modele koji dolaze-najviše nas zbog cijene interesira full hd modeli pa da se napravi neka usporedba između ovog i recimo Lg55EG 910v midela

  6. odlicna recenzija,za sad imam plazmu panasonic st60 super radi, hvala kolega darco na kalibraciji,vec sam zahvalio pa ra puta radi i dalje super

    oled je siguran sljedci moj tv kad malo padnu cijene

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Molimo podržite naš rad tako da onemogućite blokiranje oglasa na ovoj stranici - hvala! Please support our work by disabling Adblock in your browser - thank you!